Rezonans Warszawa

Rezonans Warszawa

Zalety, wskazania i ograniczenia przy rezonansie magnetycznym

Rezonans jest badaniem obrazowym co rusz wykorzystywanym w diagnostyce. Pozwala na analizę całego ciała bądź jego określonej części pod kątem stanu zapalnego, uszkodzenia albo zmian nowotworowych. Pacjent podczas badania leży nieruchomo w ciasnym tunelu urządzenia. Kiedy wypada wykonać MRI, w jaki sposób się do niego przygotować?
W ramach diagnostyki obrazowej przeprowadza się zwykle USG i RTG, uzupełniająco również rezonans magnetyczny warszawa. Wszystkie powyższe badania mają ogrom zalet ale i ograniczeń. Stąd jakże istotne jest uzupełnianie się ich wzajemnie, zwiększając szanse na właściwą rozpoznanie a później skuteczne terapie.
Kolosalnym pozytywem badania rezonansem może być uzyskanie precyzyjnych zdjęć z racji między innymi zastosowania kontrastów i obserwacji ciała pod kilkoma wymiarami. Najnowszej generacji maszyny pozwalają zbadać całe ciało, ale również jego poszczególne części. Penetracji podlegają tkanki miękkie, mięśnie, stawy, kości i układ nerwowy. Iście multinarządowa analiza sprawdza się w badaniu zmian nowotworowych, guzów ale również analizie wielonarządowych uszkodzeń ciała, weryfikowaniu i lokalizowaniu bólu różnorakiego pochodzenia.
Obok wielu zalet i nieinwazyjnego charakteru badania MRI ten sposób posiada również wady. Przede wszystkim może być to, że MRI jest badaniem statycznym, chory musi leżeć w jego trakcie nieruchomo co utrudnia wykonanie badania dynamicznego jakże ważnego przy schorzeniach choćby narządów ruchu. Niestety na realizację badania w Polsce nadal czeka się nader długo. Szybciej osiągalne są zdjęcia rentgenowskie czy USG. Istnieje opcja wykonania MRI odpłatnie, koszt jednak to często kilkaset złotych za wskazany obszar ciała.
Rezonans magnetyczny warszawa nie oddziaływuje niekorzystnie na organizm, aczkolwiek wykluczeni z tej metody są chorzy z rozrusznikami serca, sztucznymi zastawkami czy neurostymulatorami. Do kontrastu podawanego w razie potrzeby w trakcie badania nie wskazane są wszelkie alergie.

Zalecenia do rezonansu

Po przeprowadzeniu podstawowych badań obrazowych i laboratoryjnych lekarz, dla pokrycia co do pierwotnej diagnozy, kieruje chorego na MRI. Może to być rezonans całościowy ciała, głowy, brzucha bądź miednicy, serca, kręgosłupa, klatki piersiowej, stawów i kości. Ważnym wskazaniem bywa potwierdzanie schorzeń układu nerwowego, chorób nowotworowych, stanów po urazach tkanek miękkich, chorób naczyniowych, zmian układu kostno-stawowego, mięśni. Mogą to być m.in. dyskopatie kręgosłupa, stany zapalne czy zanik mięśni, uszkodzenia więzadeł, obrzęki kończyn, stwardnienie rozsiane, choroba Alzheimera, tętniaki, wady rozwojowe, stany zapalne mózgu, urazy głowy, choroby serca, układu krwionośnego, nowotwory.
Jak widać rezonans magnetyczny warszawa może okazać się istotny w wykrywaniu schorzeń całego organizmu. Jeśli nie ma przeciwwskazań do wykonania badania, poddany może mu być każdy, po dokonaniu wywiadu.
Na samo badanie trzeba zgłosić się w nie krępującym ubraniu bez metalowych detali, nie posiadać kluczy, biżuterii, telefonu, kart i urządzeń elektronicznych, posiadać dowód osobisty, badanie poziomu kreatyniny (w razie potrzeby podania kontrastu), przyjść na rezonans magnetyczny warszawa na czczo, bez make-up, kosmetyków na włosach. Nie ma potrzeby odstawienia stale zażywanych leków.

Jak działa rezonans?

Podczas badania chory zamknięty jest w kanale. MRI wykorzystuje pole magnetyczne i fale radiowe. Skaner rezonansu wytwarza silne pole magnetyczne działające na atomy wodoru i tlenu, dalej wytwarza fale radiowe które na trasie znajdują na przytoczone atomy i na skutek zjawiska rezonansu komputer wynajduje informacje o budowie organizmu, opracować dokładny obraz. Fale radiowe czy pole magnetyczne nie są niezdrowe. Większe ryzyko niesie prześwietlenie RTG.
Badanie potrzebuje dyscypliny i cierpliwości od chorego, ale w zamian pokazuje dokładny obraz o wartości diagnostycznej. MRI może być przeprowadzany bez ograniczeń, jedynie stanowić może zagrożenie dla osób z rozrusznikiem serca czy różnymi metalowymi elementami w ciele, jakie stanowią przeciwwskazania do rezonansu. Dlatego tak ważny jest wywiad i udzielanie zgodnych z prawdą odpowiedzi przed każdym wykonywanym badaniem albo zabiegiem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *