Profilaktyczne badania ginekologiczne

Profilaktyczne badania ginekologiczne

Jednym z najlepszych sposobów przeciwdziałania chorobom jest profilaktyka. Regularnie wykonywane badania pozwalają na znacznie szybsze wykrywanie zmian chorobowych. W przypadku chorób narządów rodnych kluczowe jest realizowanie badań ginekologicznych. Najlepiej jest przynajmniej raz w roku wykonać badania profilaktyczne nawet w przypadku braku żadnych dolegliwości.

Odczuwanie dolegliwości

W przypadku odczuwania jakichkolwiek dolegliwości, które mogłyby wskazywać na choroby ginekologiczne warto jak najszybciej udać się do lekarza specjalisty. W tym względzie wiele kobiet bagatelizuje problemy choćby ze względu na obawy przed możliwością wykrycia poważnych zmian chorobowych. Jednak takie podejście może prowadzić do rozwijania się choroby, co następnie będzie znacznie utrudniało leczenie. Trzeba również brać pod uwagę, że wiele dolegliwości wcale nie musi oznaczać poważnych chorób, ale może być związana z mniej poważnymi dolegliwościami, które można szybko wyleczyć. Natomiast zwlekanie z wizytą u lekarza nawet w przypadku mniej poważnych schorzeń może prowadzić do większych problemów zdrowotnych.

Badania w każdym wieku

Trzeba brać pod uwagę, że kobiety nie powinny unikać badań bez względu na wiek. W tym względzie wiele kobiet w starszym wieku przestaje regularnie korzystać z wizyt u ginekologa. Jest to niewłaściwe podejście, gdyż kobiety w tym wieku narażone są na wiele schorzeń charakterystycznych dla kobiet w wieku sześćdziesięciu czy siedemdziesięciu lat. Trzeba brać pod uwagę, że unikanie regularnego badania się może prowadzić do konieczności wykonania radykalnego leczenia operacyjnego. Wiele chorób może rozwinąć się do takiego stopnia, że pozostaje leczenie zachowawcze, które problemem może być to, że nie pozwala zapewnić pełnego wyleczenia choroby. W ten sposób kobiet w starszym wieku mogą spotkać się z sytuacją, gdzie leczenie będzie musiało być ustawiczne. Jest to bardzo niekomfortowa sytuacja, która może znacznie obniżyć standard życia.

Jakie badania wykona ginekolog?

W placówkach ginekologicznych standardowo wykonywane są takie badania, jak między innymi:

– cytologia,

– testy HPV,

– badanie USG.

 

Jeśli ginekolog Warszawa wykona takie badania jest w stanie ocenić czy u pacjentki występują konkretne zmiany chorobowe. Najważniejsze badania profilaktyczne i ginekologiczne mogą być wykonane w każdym gabinecie ginekologicznym. Oczywiście im szerszy jest zakres wykonywanych w wybranej placówce medycznej badań, tym znacznie łatwiej jest w jednym miejscu wykonać wszystkie, niezbędne badania. Trzeba to brać pod uwagę przy wybieraniu miejsca, gdzie będzie się regularnie realizowało wybrane badania.

Szczególnie ważnym badaniem jest cytologia. Pozwala ono pobrać komórki nabłonka z szyjki macicy. Takie badanie pozwala na wykrywanie zmian nowotworowych. W przypadku chorób nowotworowych wczesne wykrycie zmian chorobowych ma kluczowe znaczenie z punktu widzenia nie tylko możliwości podjęcia skutecznego leczenia, ale często przeżycia pacjentki. Nowotwory to choroby, które mają tendencję do przerzutów, gdy są późno wykryte.

W tym względzie wiele kobiet w starszym wieku przestaje regularnie korzystać z wizyt u ginekologa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *