Jakie zioła na stres? Przegląd ziół i preparatów ziołowych

Jakie zioła na stres? Przegląd ziół i preparatów ziołowych

 

Zioła pomagają w redukowaniu wielu dolegliwości. Również rekomendowane są one na stres i zdenerwowanie. Co warto wybrać?

Od wielu wieków zioła na stres pomagają osobom doświadczającym trudności jak nadmierne zdenerwowanie, stres, nerwica, lęki. Również wyróżniają się one bardzo dobrą efektywnością w przypadku przemęczenia, braku koncentracji czy trudności w zapamiętywaniu.

Jak działają zioła na stres?

W wielu roślinach znajduje się szereg cennych substancji aktywnych wspomagających pracę różnych kładów ciała człowieka. Tym, czym wyróżniają się zioła na stres, jest wysoka zawartość substancji poprawiających pracę układu nerwowego oraz mózgu.

Odpowiednio dobrane zioła na stres pomagają w szybkim wyciszeniu, złagodzeniu nastroju, zapewniają relaksację, zmniejszają pobudliwość. Właśnie dlatego są one bardzo dobrym wyborem dla wszystkich osób, które mają problemy objawiające się nadmiernym zdenerwowaniem, zmianami nastroju, większą podatnością na stres.

Najlepsze rezultaty można osiągnąć wtedy, gdy używane są one regularnie, chociaż wiele z nich działa już po pierwszym zastosowaniu.

Zioła na nerwy – przegląd

Istnieje wiele ziół, które pomagają w stresujących sytuacjach. Zaliczają się do nich między innymi:

  • Chmiel – to roślina od lat używana w ziołolecznictwie, która wycisza i uspokaja, a także pomaga w łagodzeniu problemów ze snem.
  • Waleriana, kozłek lekarski – to jedno z najczęściej używanych ziół o uspokajającym działaniu. Zmniejsza niepokój, stres, napięcie nerwowe, zapewnia stan odprężenia.
  • Dziurawiec – posiada właściwości antydepresyjne i pomaga w utrzymaniu równowagi nastroju. Uwaga! Nie powinny stosować go kobiety korzystające z tabletek antykoncepcyjnych, ma on też działanie światłouczulające.
  • Melisa – jest ziołem o bardzo dobrych właściwościach uspokajających, a także pomaga w łagodzeniu bezsenności.
  • Lawenda – łagodzi dolegliwości jak bóle głowy, nadciśnienie, rozluźnia i pomaga w zasypianiu.
  • Męczennica cielista, passiflora – to egzotyczna roślina, która polecana jest w przypadku nadpobudliwości nerwowej oraz w stanach lękowych.

Jak stosować zioła na stres?

Zioła na stres mogą być używane na wiele sposobów. Polecane są one między innymi jako herbatki, lecz w sprzedaży można znaleźć także wygodne w używaniu tabletki ziołowe.

Warto pamiętać o tym, by przed zastosowaniem preparatów tego typu zawsze zapoznać się z ich ulotkami oraz przeciwwskazaniami, a także nie przekraczać zalecanej dziennej dawki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *