Jakie są dostępne na polskim rynku tabletki antykoncepcji awaryjnej?

Jakie są dostępne na polskim rynku tabletki antykoncepcji awaryjnej?

Wprowadzona w Polsce nowelizacja ustawy nie zakazuje sprzedaży tabletek antykoncepcji awaryjnej. Ograniczenie w jej dystrybucji dotyczy wyłącznie jej dostępności – tabletki “po” wydawane są w Polsce wyłącznie na receptę.

Czym jest tabletka “po”

Tabletka “po” nie ma działania (i przeznaczenia) antyaborcyjnego ani wczesnoporonnego. Jest ona stosowana jako awaryjna antykoncepcja w sytuacji kiedy dotychczas stosowana antykoncepcja zawiodła (np. pominięcie hormonalnej doustnej antykoncepcji lub w wyniku przerwania się stosowanej prezerwatywy). Tabletka nie może być używana jako stała metoda antykoncepcyjna. Z uwagi na to, że jest preparatem silnie hormonalnym, recepta wystawiana jest przez lekarza.

Tabletka “po” może być wypisana również przez ginekologa w postaci recepty online.

Kiedy stosować tabletkę “po”

Jedynym wskazaniem do stosowania awaryjnej antykoncepcji jest odbycie niezabezpieczonego stosunku seksualnego lub kiedy istnieje podejrzenie nieskuteczności metody dotychczas stosowanej. Pigułka “po” ma na celu zahamowanie owulacji oraz utrudnienie implantacji ewentualnego embrionu.

Czas podania tabletki jest najważniejszym aspektem – im krótszy czas od niezabezpieczonego stosunku, tym większa szansa na jej skuteczność. Pigułkę najlepiej spożyć do 24 godzin po odbyciu stosunku – wówczas jej skuteczność szacowana jest na około 98%.

Escapelle

Tabletkę Escapelle stosuje się do 72 godzin od niezabezpieczonego stosunku seksualnego – najlepiej w ciągu 12 godzin. Substancją czynną tej tabletki jest lewonorgestrel, którego zawiera 1500 jednostek. Tabletkę można zażyć w każdym dniu cyklu menstruacyjnego.

EllaOne

Tabletka antykoncepcji awaryjnej EllaOne, zawiera octan uliprystalu, który ma na celu opóźnienie owulacji poprzez modyfikację aktywności progesteronu. Tabletkę tę należy przyjąć jak najszybciej jak to jest tylko możliwe od niezabezpieczonego stosunku płciowego.

Ważne

Dzięki nowoczesnym technologiom i ułatwionemu dostępowi medycyny online, antykoncepcja online jest dostępna dla każdego. Uzyskanie e-recepty na tabletki antykoncepcyjne lub tabletki awaryjne “po” nie wymaga zamawiania wizyty w ośrodku zdrowia.

Tabletki antykoncepcji awaryjnej powinny być stosowane jedynie w sytuacjach nagłych i nieprzewidzianych. Codzienna, standardowa antykoncepcja powinna być używana pod nadzorem lekarza i przez niego być zalecana. Receptę na antykoncepcję stosowaną codziennie można uzyskać również online poprzez telekonsultację z lekarzem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *