Fenyloalanina — co to za związek i jakie spełnia zadanie?

Fenyloalanina — co to za związek i jakie spełnia zadanie?

Fenyloalanina to jeden z podstawowych aminokwasów w naszym organizmie. Jest to związek z grupy aminokwasów egzogennych. Powinniśmy go dostarczać wraz z pożywieniem, ponieważ organizm nie jest w stanie sam wytworzyć odpowiedniej ilości. Znajduje się on w produktach wysokobiałkowych. Jest potrzebna do produkcji niektórych białek i związków. Jest także wykorzystywana do leczenia niektórych schorzeń. Nadmiar fenyloalaniny może być wynikiem ciężkiej choroby genetycznej fenyloketonurii.

Fenyloalanina to aminokwas obojętny (łańcuch boczny nie posiada ładunku) o charakterze silnie hydrofobowym (nie rozpuszcza się w wodzie i się z nią nie wiąże). Jest jednym z aminokwasów aromatycznych (jej boczny łańcuch zawiera pierścień fenylowy). Występuje w dwóch formach: L-fenyloalanina i D-fenyloalanina.

Fenyloalanina — korzyści i właściwości zdrowotne

  • Fenyloalanina bierze udział w tworzeniu różnych ważnych cząsteczek, które mają ważne działanie dla naszego zdrowia.
  • Fenyloalaninę można stosować do produkcji dopaminy, cząsteczki odgrywającej kluczową rolę w naszym stanie psychicznym. Dopamina działa na ośrodkowy układ nerwowy, pobudzając go i wprowadzając nas w dobry nastrój. Niedobór dopaminy często jest powodem depresji.
  • Aminokwas ten odgrywa także ważną rolę w poprawie pigmentacji skóry u osób z bielactwem. Bielactwo powoduje utratę pigmentu skóry, objawiające się białymi plamami na skórze.
  • Fenyloalanina bierze udział w produkcji tyrozyny — innego aminokwasu.

Skutki i objawy  niedoboru i nadmiaru fenyloalaniny we krwi

Niedobór fenyloalaniny może powodować spadek nastroju, depresję i apatię. Mała ilość tego aminokwasu jest szczególnie niekorzystna dla dzieci, ponieważ może zahamować ich prawidłowy wzrost. Skutkiem niedoboru L-fenyloalaniny mogą być również problemy z pamięcią i koncentracją, a także niski poziom białka. W skrajnych wypadkach może wystąpić anemia. U mężczyzn niski poziom fenyloalaniny może być przyczyną impotencji.

Nadmiar fenyloalaniny we krwi często jest wynikiem choroby genetycznej fenyloketonurii. Choroba ta wykazuje szkodliwe działanie na układ nerwowy. Wysoki poziom tego aminokwasu może powodować także ciężką depresję. Kobiety mogą mieć zaburzony cykl miesiączkowania. Wysoki poziom fenyloalaniny może również powodować zaburzenia snu.

W jakich produktach występuje fenyloalanina?

Fenyloalanina występuje w produktach wysokobiałkowych — mięsie, jajach, roślinach strączkowych.

Aminokwas ten występuje w wielu produktach, także nie będziemy mieć problemu, aby znalazł się on w naszej diecie. Fenyloalaninę zawierają:

  • masło orzechowe, masło migdałowe;
  • orzeszki ziemne, migdały, pistacje;
  • pestki dyni i słonecznika;
  • produkty pełnoziarniste;
  • soja;
  • tofu;
  • aspartam – zamiennik cukru.

Leki z fenyloalaniną

Niedobór fenyloalaniny można również wyrównać, stosując leki doustne. Należy pamiętać, aby nie przekraczać zalecanej dziennej porcji. Fenyloalanina nie powinna być stosowana wraz z lekami antydepresyjnymi.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *